SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Poloha

Obec Veľké Pole leží na severozápade okresu Žarnovica na styku pohorí Tríbeč a Vtáčnik. Je to obec poľnohospodárskeho charakteru. V roku 1980 mala 1920 ha poľnohospodárskej pôdy, z toho ornej 289 ha. Od okresného mesta Žarnovica je vzdialená 15 kilometrov.. 

Obec sa rozprestiera na rozlohe 3 562 ha. Nadmorská výška je strede obce 556 m, v jej chotári 400 - 880 m. Na konci roku 2010 obec mala 609 obyvateľov

Väčšina domov je sústredených v centre obci a ďalšie domy sú roztrúsené na 18 osadách, ktoré sú viac menej osídlené chatármi. Sú rozložené popri hlavnej ceste Žarnovica – Partizánske a to v dĺžke cca 10 km a šírke 5 km. Medzi najväčšie osady obce patrí Penhýbel a Müller. 

Veľké Pole sa nachádza na južnom okraji Vtáčnika v chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Cez obec prechádza turistická cesta tzv. Ponitrianska magitrála, ktorá vedie na vrh Vtáčnik s nadmorskou výškou 1346 metrov. Na vrh Vtáčnik sa dá prísť od Obecného úradu za 4 hodiny, keď sa ide po červenej turistickej značke. V katastri obce sa nachádza hránená vápencová Veľkopolská jaskyňa a aj prírodná rezervácia Sokolec. Obec  patrí do Mikroregiónu Kľakovská dolina a od roku 1998 je súčasťou Mikroregiónu Medzihorie, ktorý je zväzkom obcí Horná Ves, Oslany, Radobica, Veľké pole a Veľké Uherce. Územie mikroregiónu je vymedzené hranicami katastrálnych území jednotlivých obcí.

POLOHA OBCE NA MAPE

Turistika

Obec Veľké Pole je vďaka krásnej prírode z turistického hľadiska veľmi atraktívna. Kataster obce sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti PONITRIE. Leží medzi pohoriami Tríbeč a Vtáčnik. Cez obec prechádza Ponitrianska magistrála, ktorá začína v Nitre, pokračuje cez Veľký Tríbeč, Jedľové Kostoľany, Veľké Pole až na vrchol Vtáčnika a končí v Handlovej. Je označená červenou turistickou značkou. Po vstupe z hlavnej cesty v smere Partizánske - Žarnovica značka pokračuje stredom obce popri samotách Anglet a Grégerov štál, ktorými značka prechádza. Turista sa po značke dostane až na Sedlo pod Rajtokom, kde sa s červeným značkovaným chodníkom stretáva žltý smerujúci z východu na západ do obce Cerová. V prípade ak sa turista rozhodne pokračovať po červenom značkovom chodníku dôjde až na rázcestie Suchej hory. Tu môže turista pokračovať modrým značkovaným chodníkom popri chatovej osade Lomy do Hornoveskej doliny alebo ďalej pokračovať po červenom značkovom chodníku na rázcestie Rúbaný vrch.